350
194513

Mohan Samant

(Intia, Syntymävuosi 1924)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 780 - 5 730 EUR
5 420 - 6 510 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuvan käyttöoikeudet

Mohan Samant
(Intia, Syntymävuosi 1924)

Orange Moon

Signed M.B. Samant on verso. Mixed media on canvas 70 x 90 cm.

God kondition. Smärre krackelyrer i nedre vänster hörn. Mindre slitage längs kanterna. Obetydligt färgbortfall (som är möjligt att se med blotta ögat). Ytsmuts.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired at Gallery Chemould, Calcutta, India, during the 1960's, by the present owner.