39
190165

Waldemar Lorentzon

(Ruotsi, 1899-1984)
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Waldemar Lorentzon
(Ruotsi, 1899-1984)

"I hans händer"

Signed Lorentz, also signed Waldemar Lorentzon and dated 1945 on verso. Canvas 83 x 92 cm.

Alkuperä - Provenienssi

The artist's family.

Näyttelyt

Hallands museum, Halmstad, "Waldemar Lorentzon", 30 June-25 August 1974, cat no 102.

Muut tiedot

År 1933 sluter Halmstadgruppens medlemmar upp kring surrealismens bildvärld. 1935 manifesteras deras surrealistiska måleri på utställningen "Kubisme = Surrealisme" som arrangeras i Köpenhamn av den danske konstnären Vilhelm Bjerke Petersen och Halmstadgruppens välgörare maskiningenjören Egon Östlund. Inbjudna blir förutom de nordiska konstnärerna flera utländska celebriteter såsom Salvador Dali, Max Ernst och Réne Magritte. Att det sker just i Köpenhamn är ingen tillfällighet, den danska illusionistiska surrealismen har en parallell utveckling med den svenska på 1930-talet.
1935 målar Waldemar Lorentzon "Kosmisk moder" som anses vara hans starkaste verk med ett visionärt innehåll som pekar framåt mot hans senare, svagt religöst färgade verk på 1940-talet. Waldemar Lorentzon anammade den illusionistiska surrealismen, den som avbildar drömmarna. Märkbart är dock arvet från 20-talets plangeometriska konst med en förmåga att organisera och harmoniskt komponera motiven. Den aktuella målningen "I hans händer" är välbalanserad i hela kompositionen. Motivet gripande vackert där det varma skenet bortom molnen omsluter de nakna oskyddade människorna. Tryggheten finns dock framförallt i händerna som omsluter paret och skyddar dem mot världens ondska. Varsamt lyfts mänskligheten upp tills ljuset återvänder till jorden, ett tidsdokument som stämmer med året 1945.