A Josef Frank sofa, Svenskt Tenn, 1930's-40's, model 568,
Tresits, grön plysch, oktagonala ben. Längd ca 215 cm, djup ca 100 cm.
Slitage, en knapp saknas.
Alkuperä - Provenienssi
Inköpt av Bankir Tage Cervin (1892-1971) på 1930-40-talet till hans våning på Strandvägen 7A, därefter i arv.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui