Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
503
192513

A pair of Josef Frank so called 'Tutanchamon' stools by Firma Svenskt Tenn.

Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Vasarahinta
33 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Modell nr 1063, mahogny och grön skinnklädsel med pärlspik av mässing. Längd 52 cm, bredd 42 cm, höjd 38 cm.

Skador, slitage. (2)

Kirjallisuus

Kristina Wängberg-Eriksson, "Josef Frank, Livsträd i krigens skugga", Signum 1994, sid 82f: "...Med flertusenåriga egyptiska och kinesiska möbler som huvudtema gick Frank tillbaka till de inventarier som hade påträffats i Tutanchamons grav från 1350 f.Kr. En pall i cederträ med sitsen prydd av en randig (textilimiterande) intarsia i elfenben och ebenholts blev förlaga till pallen med nummer 1063 i Svenskt Tenns förteckning...Tutanchamonpallen uppskattades för sitt raffinerade linjespel och användes bland annat vid inredningen av svenska generalkonsulatet i New York 1945".

Muut tiedot

Modellen formgiven inför Svenskt Tenns vårutställning år 1941.