Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
533
170739

An Elias Svedberg armchair 'The Afternoon', by NK, Nordiska Kompaniet ca 1937.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny i sarg, armlän och ben stoppad sits och rygg, klädd i ett mörkrosa tyg.

Obetydligt slitage, klädsel sekundär.

Täydennyslista

Good condition with very slight wear, not the original fabric.

Alkuperä - Provenienssi

Utrikesdepartementet

Kirjallisuus

Åke Stavenow (red), "Exposition Internationale de Paris 1937- Arts et Techniques dans la vie moderne SUÈDE". Modellen avbildad sid 56.
Åke Huldt (red), "Konsthantverk och Hemslöjd i Sverige 1930-40", Almqvist & Wiksell Ab, Uppsala 1941. Jämför bild 390.
Otto Schulz (red), Tidskriften Boet, 1937, nr 9, sid 169.

Muut tiedot

Modellen visad på Världsutställningen i Paris år 1937. Fåtöljen som finns avbildad på flera håll i litteraturen är mycket ovanlig på marknaden.
Elias Svedberg kom att ersätta Axel-Einar Hjorth på Nordiska Kompaniet som chef för varuhusets möbel- och designavdelningar. Från den senare delen av 1930-talet
kom produktionen alltmer gå mot serietillverkade möbler, undantaget var en hantverksmässig tillverkning för utställningar och specialbeställda inredningar.