549
192975

A Stig Lindberg enamel and oak sofa table, Gustavsberg and Nordiska Kompaniet 1956.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Vasarahinta
5 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Emaljskiva med stiliserad dekor i rött, gult och svart, signerad Stig L. Underrede av ek ritat av David Rosén, NK:s Trivaserie. Märkt med metallbricka AB Nordiska Kompaniet STOCKHOLM MADE IN SWEDEN NK och stämplat 3 OKT 1956 579-057. Längd 125 cm, bredd 54,5 cm, höjd 47,5 cm.

Underredet med slitage, ett ben med spricka vid fästet.