Emaljskiva med stiliserad dekor i rött, gult och svart, signerad Stig L. Underrede av ek ritat av David Rosén, NK:s Trivaserie. Märkt med metallbricka AB Nordiska Kompaniet STOCKHOLM MADE IN SWEDEN NK och stämplat 3 OKT 1956 579-057. Längd 125 cm, bredd 54,5 cm, höjd 47,5 cm.
Underredet med slitage, ett ben med spricka vid fästet.