Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
589
190616

An Ivar Johnsson cast iron jardinière, 'Diana', Näfveqvarns Bruk.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
15 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Gjutjärn med reliefdekor. Signerad I.J. 1919 på livet. Höjd 47 cm, diameter 52 cm inkl hänklar.

Slitage, något rostanlupen.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1919. Dianaurnan visades på Göteborgsutställningen 1923 och på världsutställningen i Paris 1925.