Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
599
176897

A Carl Hörvik chest of drawers, Sweden 1920's.

Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Vasarahinta
20 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Fanerad med björk, mahogny inläggningar i ebenholts m m av fåglar, växtornamentik, skiva av kalksten. Svängd form, tre lådor, draghandtag av mässing.
Bredd 98 cm, djup 52 cm, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage. Avainet sisältyvät.

Kirjallisuus

Skiss i Arkitekturmusei samlingar, mapp AM 1970-05-107.

Muut tiedot

Möjligen ritad till Carl Hörviks inredning utförd till grosshandlare Oscar Nyléns våning i Stockholm på 1920-talet.