616
187340

A Sylvia Stave silver plated ewer, for C. G. Hallberg, Stockholm 1930's.

Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
287 - 382 EUR
325 - 434 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Nysilver, klotformad med randdekor och flätat rottinghandtag. Stämplat C.G.H M ALP H 2. Höjd 17,5 cm.

Rottingen skadad.

Muut tiedot

Sylvia Stave (1908-94) arbetade som formgivare hos C G Hallberg mellan 1929 och 1939. Hon är mest känd för sina försilvrade kannor och shakers med flätade handtag från 1930-talet. Modellen formgiven år 1933.