623
192251

Gunnar Asplund

(Ruotsi, 1885-1940)
Lähtöhinta
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 680 - 7 020 USD
Vasarahinta
96 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Asplund
(Ruotsi, 1885-1940)

A Gunnar Asplund armchair, circa 1930, possibly a prototype. Chromed plated tubular steel with brown leather upholstery.

Förkromade stålrör, stoppad sits och rygg klädda i brunt läder. Höjd 76,5 (45) cm, bredd 65,5 (48) cm.

Slitage, lädret med skador.

Alkuperä - Provenienssi

Gåva till samtida arkitektkollega. Därefter i arv inom familjen.

Kirjallisuus

Red. Holmdahl, Lind, Ödeen, "Gunnar Asplund Arkitekt 1885-1940 Ritningar, Skisser och fotografier", Byggmästare 1943, andra upplagan 1981. Se sid 148.

Muut tiedot

Modellen möjligen en prototyp ritad av Gunnar Asplund till Stockholmsutställningen 1930. Den här modellen är snarlik den stol som Asplund ritade till Svenska Slöjdföreningens Styrelserum år 1931, är något vidare och generösare i proportionerna samt skiljer sig i detaljer vid armlänen.
Stolen är en modern tolkning av klismosstolen i stålrör, materialet som var på modet endast en kort tid, i stort sett mellan ca 1927-1930.

Även på Stadsbiblioteket (1920-28) använde sig Asplund av en klismostyp av stol, bl.a i stadsbibliotekariens rum.