Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
633
138981

A Carl Malmsten walnut desk, Sweden, ca 1951.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Valnöt, inläggningar i fält och band. Fronten med tre lådor samt två glasförsedda skrivskivor, draghandtag av mässing, en kortsida med två lådor vilka öppnas från fronten. Brännmärkt CM Längd 200 cm, bredd 100 cm, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Skivan med några småskador, slitage samt något blekt. Avainet sisältyvät.

Muut tiedot

Enligt uppgift formgivet av Carl Malmsten för Ferrosans direktionsvåning år 1951.