757
185306

A Simon Gate 'Slöjdansen' glass bowl with stand, Orrefors 1929.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Vasarahinta
5 200 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Graverad antikiserande dekor av dansande kvinnofigurer. Signerad Of. G. 109. 29. samt gravörsignatur. Skålens längd 22,3, höjd 12 cm.

Skålen med obet kantnagg.

Kirjallisuus

H. Ricke, U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", katalognummer 70, sid 81.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1918.