822
194015

Two Stig Lindberg faience vases, Gustavsberg 1940's-50's.

Lähtöhinta
3 000 - 3 500 SEK
287 - 334 EUR
325 - 380 USD
Vasarahinta
5 200 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Fajans, målad geometrisk dekor i gröna nyanser. Signerade med studiohanden i blått, SWEDEN 192 u.84 resp 159 4/27 samt målarsrsignaturer. Höjd 22 och 20,5 cm.

Invändig krackelyr. (2)

Alkuperä - Provenienssi

Sven Jonson collection