830
194021

A Stig Lindberg faience vase/candlestick, Gustavsberg studio 1940's-50's.

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
478 - 573 EUR
542 - 651 USD
Vasarahinta
10 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Fajans, fem sammanfogade vaser, målad dekor i olika färger. Signerad med studiohanden i blått 26/V SWEDEN, målarsignatur Helinä Pitkänen. Höjd 12 cm, längd 33 cm.

En vas med nagg på fot och mynning, krackelyr.

Alkuperä - Provenienssi

Sven Jonson collection