Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
839
190476

A set of twelve Stig Lindberg creamware plates and a serving dish, 'Löja', Gustavsberg 1948-62, model WB.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Vasarahinta
7 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Flintporslin med målad dekor i färger, med olika motiv. Stämpelsignerade GUSTAVBERG FLINTPORSLIN LÖJA STIG L HANDMÅLAD I- XII. Diameter 24,5 cm, fatets längd 27,5 cm.

Fatet med undersidesnagg, en tallrik missfärgad och sprucken, en med litet nagg, tre med krackelyr. (13)