Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
890
187573

A Walter Schott Art Nouveau porcelain figure, 'Kugelspielerin', Meissen, Germany circa 1900.

Lähtöhinta
10 000 SEK
949 EUR
1 090 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, kulspelande amazonkvinna, polykromt bemålad och med förgyllda detaljer. Märkt med korsade meissensvärd i underglasyrblått, ristat Q 180 och inpressat 58. Höjd 35,3 cm.

Stubben med bladnagg, sockeln med ifyllda nagg.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1898.