890
187573

A Walter Schott Art Nouveau porcelain figure, 'Kugelspielerin', Meissen, Germany circa 1900.

Lähtöhinta
10 000 SEK
875 EUR
922 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, kulspelande amazonkvinna, polykromt bemålad och med förgyllda detaljer. Märkt med korsade meissensvärd i underglasyrblått, ristat Q 180 och inpressat 58. Höjd 35,3 cm.

Stubben med bladnagg, sockeln med ifyllda nagg.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1898.