Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
922
192129

MATTA. "Luleälven". Reliefflossa. 538 x 329,5 cm. Signerad IHK (Ingrid Hellman-Knafve).

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Vasarahinta
58 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Ateljé Ingrid Hellman-Knafve, Kinna. Sverige 1950-60-tal. Baksidan med påsydd etikett.

Little wear, stains. Some of the fringes are damaged, a few are missing.

Täydennyslista

This object is subject to droit de suite (d).

Muut tiedot

Ingrid Hellman-Knafve var en textilkonstnär som specialiserade sig på mattor. Hon tog slöjdlärarinneexamen vid M. Nordenfelts handarbetsseminarium i Göteborg 1933. 1938 startade hon en egen textilateljé på föräldragården Stenhall i Örby, Kinna. Mellan åren 1951-52 studerade hon konst i Paris. Ingrid Hellman-Knafves mattor kännetecknas av ett starkt stiliserat och elegant modernt uttryck. Hon hade en mycket färgmedveten personlighet och använde sig av olika textila tekniker. Hon ställde bl.a. ut på Svenskt Tenn 1944, på Konsthallen i Borås 1949 och deltog i konsthantverksutställningar i Stockholm, Göteborg, Köpenhamn och Zürich.