Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
103
189221

A Florence Knoll rosewood table on a chrome plated base, Knoll International, made on licence by NK, Sweden 1964.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Vasarahinta
20 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Modell 2481, oval skiva fanerad med rosenträ, fyrdelad förkromad centralfot. Märkt med metallbricka NK INREDNING DESIGN: KNOLL INTERNATIONAL U.S.A NK VERKSTÄDER I NYKÖPING MADE IN SWEDEN VÅREN 1964. Längd 198 cm, bredd 122 cm, höjd 73 cm.

Obetydligt slitage.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1961.