20
193321

An Erik Höglund white lacquered iron and glass candelabrum for twelve candles by Boda Glasbruk & Smide, probably 1970's.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Vasarahinta
14 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Vitmålat järnsmide med tolv ljusarmar med ljushållare, kläppar i klart glas. Höjd 118 cm.

Smärre slitage, några glaskläppar saknas, en med nagg.