176423

FÅTÖLJ, "Rover Chair", Ron Arad för One Off Ltd, London 1980-tal.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 870 - 2 330 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Ställbart Roversäte i svart skinn på rörställning av svartlackerad aluminium.

Slitage, ställvis kraftigt. Sätet med revor och hål.

Muut tiedot

Rover Chair var Ron Arads första möbel som han formgav 1981. Han använde sig av begagnade bilsäten från 1960-tals Rover 2000 som monterades på en stålrörsställning, ursprungligen delar av byggnadsställningar, ritade under 1930-talet.