1014
195542

A gold necklace made from gold nuggets, 1960's.

Lähtöhinta
18 000 - 20 000 SEK
1 720 - 1 910 EUR
1 950 - 2 170 USD
Vasarahinta
19 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Handmade. Total weight 101 g. 24k gold, 14k gold in between goldnuggets. Clasp not gold.

Täydennyslista

Clasp not gold, parts in between goldnuggets 14k gold.

Alkuperä - Provenienssi

Halsbandet var en gåva från en av de sista guldvaskarna i Anchorage, Alaska, vid namn Prospetor John på 1960-talet. Guldet beskrivs ha vaskats upp utanför Nome. Ett ex av Året runt från 1969 medföljer som beskriver händelsen.