266
200201

Vaclav Brozik

(Czechia, 1851-1901)
Lähtöhinta
800 000 - 1 000 000 SEK
69 700 - 87 200 EUR
73 000 - 91 200 USD
Vasarahinta
1 000 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Vaclav Brozik
(Czechia, 1851-1901)

Ottokar's farewell

Signed Vaclav Brozik and dated 1874. Canvas 192 x 335 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Purchased by the wholesaler and collector Johan Edvard Francke (1824-91). Thence by descent.

Muut tiedot

Målningens motiv är en historiserande skildring av den böhmiske kungen Ottokar II:s (ca 1230-1278) avsked från sin familj inför fälttåget mot Rudolf av Habsburg. Han hade 1253 efterträtt sin far på Böhmens tron efter att ha erövrat Österrike. Genom arv och giftermål bemäktigade Ottokar sig Steiermark, Kärnten och Eger m.fl. områden. Efter det att Rudolf av Habsburg valts till tysk kung inleddes ett flerårigt krig för att tvinga Ottokar avträda de områden han lagt under sig i sin strävan att skapa en böhmisk stormakt oberoende av Tyskland. Han blev grundligt slagen vid Dürnkrut och stupade under flykt därifrån.
Under sin levnad gick han i det övriga Europa under namnet ”Järn- och guldkungen” och beskrivs av Dante i hans verk ”La Divina Commedia” som en av samtidens store.

Vaclav Brozik, född 1851, betraktas som den störste akademiske målaren under 1800-talet i Böhmen med patriotiska historiska motiv som specialitet. Efter studier i Prag och Dresden, där hans målningar utställdes och väckte stor uppmärksamhet, flyttade han till München 1873. Följande år utförde han denna stora målning med motiv ur Ottokar II:s liv och under följande år andra storslagna skildringar ur den böhmiska kungahistorien. Hans konstnärskarriär fortsatte i Paris, där han utförde uppmärksammade porträtt med modellerna klädda i historisk dräkt. Han återvände till Prag och utsågs till professor vid konstakademien. Familjen bodde kvar i Paris och det var där, som han efter en tids sjukdom avled 1901.