268
171129

Ulrica Fredrica Pasch

(Ruotsi, 1735-1796)
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Vasarahinta
12 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Ulrica Fredrica Pasch
(Ruotsi, 1735-1796)

"Petrus Nensen" (1711-1788)

Signerad Ulrika Fr. Pasch och dated 1783. Canvas 77 x 63 cm. Period gilded and bronzed frame.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i hovrättssekreterare A Durlings samlingar, Stockholm.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, page 577. (SPA 1935:172)
Anna Lena Lindberg, "En mamsell i akademien - Ulrica Fredrica Pasch och 1700-talets konstvärld", 2010, compared with picture page 50.

Muut tiedot

A tergo: "Doctor Petrus Nenseen Kyrkoherde i S. Clara Församling vice Praeses i Stockholms Consistorium".