Online-teemahuutokaupat
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Huutokauppa:
Classical Antiques F757
Huutokauppa:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
479
201359

A Gustavian table signed by Georg Haupt.

Lähtöhinta
400 000 - 500 000 SEK
39 000 - 48 700 EUR
45 300 - 56 600 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Length 74 cm, width 59 cm, height 77,5 cm.

The carcass with traces of altered construction, probably during the work by Haupt himself. The metal tray and the wooden moulding from early 19th c.

Alkuperä - Provenienssi

Södertuna, Södermanland. Ebba von Hallwyl (1866-1960), daughter of Wilhelmina von Hallwyl, married with Wilhelm von Eckermann.

Muut tiedot

Vid Haupts död 1784 hade redan en stilförändring påbörjats omkring år 1780, då möbler med slät mahogny utan intarsia börjat favoriseras. Haupts virtuositet i fanerinläggningar fick honom dock att i huvudsak ägna sig åt intarsiadekorerade möbler. Trots allt finns det i Sverige exempel på möbler av honom i mer sparsmakad dekorering, vilket talar för att auktionens bord ansluter sig till möbler från hans senare verksamhetsperiod.

De dyrbaraste borden hade brickor av silver som i fallet med "Baden-Baden"-bordet av Haupt, där brickan är gjord av Pehr Zethelius. Annars var de målade plåtbrickorna med dekorativa mönster eller figurativa scener mycket populära och återfinns på bord av Haupt och andra gustavianska mästare. Att lackera på plåt var ursprungligen en brittisk uppfinning men kom snart att spridas i Europa. Små praktiska bord till varierande aktiviteter var omtyckta. Borden flyttades lätt omkring efter behov och vid sammankomster var det inte ovanligt att olika bord var placerade i rummet där man satt och drack te och kaffe, läste, skrev, spelade kort eller broderade.