528
202987

A pair of, probably Italian, 19th c. armchairs from Queen Victoria, Solliden. The embroidery by King Gustav V.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Vasarahinta
26 000 SEK

Målade i valnötsimitation. Genombruten rygg med lyra. Märkta med drottning Viktorias ägarbrännstämpel "V" under krona, samt med Gustav V:s märkning "Solliden" (en med nr 181). Med Gustav VI:s ägarmärkning och inventarienr 816 resp. 817. Påsydd märkning "No 183 Broderiet å denna stol är utfört av KONUNG GUSTAF V år 1919". Den andra med lika text men med nr 181 och datering 1928. (2)

Omarbetade, lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare Drottning Viktoria, därefter Gustav V, sedan Gustav VI Adolf.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten, band II, Stockholm 1934, Öland, delar av stolsuppsättningen avbildad sid. 23, Drottningens salong. Sid 28: "Sittmöbeln - i italiensk empir - i detta rum hade ett stort affektionsvärde för drottningen. Klädseln - vävnad i en blandning av linne och silke - är nämligen helt och hållet ett verk av gemålens textilt konstförfarna hand. Originellt nog är det emellertid varierande mönster på varje möbeldel".