681
194464

A bronze figure of the Apollo Belvedere on marble base, Rome late 18th century.

Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Height 36,5 cm.

Minor marble chips.

Alkuperä - Provenienssi

Gift from the Swedish Royal Family. Thence by descent.

Kirjallisuus

Ljungström, Lars: Georg Haupt Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sid. 69, 129-130, jämför statyetter som tidigare stod i Gustav III:s divansförmak, Stockholm slott.

Muut tiedot

Francesco Righetti och Giovanni Zoffoli var två kända tillverkare av bronser efter antiken under 1700-talets slut i Rom.