681
194464

A bronze figure of the Apollo Belvedere on marble base, Rome late 18th century.

Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
9 580 - 12 000 EUR
10 800 - 13 500 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Height 36,5 cm.

Minor marble chips.

Alkuperä - Provenienssi

Gift from the Swedish Royal Family. Thence by descent.

Kirjallisuus

Ljungström, Lars: Georg Haupt Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sid. 69, 129-130, jämför statyetter som tidigare stod i Gustav III:s divansförmak, Stockholm slott.

Muut tiedot

Francesco Righetti och Giovanni Zoffoli var två kända tillverkare av bronser efter antiken under 1700-talets slut i Rom.