774
171703

SEMIANTIK TEHERAN, möjligen TÄBRIS. 408,5 x 280 cm.

Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Vasarahinta
52 000 SEK

Vinröd botten med stora polykroma arabeskslingor, palmetter, blommor, molnband och medaljong. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor.

Partly some wear, minor stains, one small insignificant damage in the middle. The sides have fold wear and minor damages, slightly damaged ends.

Täydennyslista

Possibly Tabriz.

Alkuperä - Provenienssi

Köpt i Teheran på 1930-talet

Muut tiedot

Bought in Teheran in the 1930-ies.