792
198437

A 18TH CENTURY PARCEL-GILT TANKARD, un marked, possibly Baltic 18th century. Weight 1 257 g.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Vasarahinta
25 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk på tre kulfötter med kerubanfanger. På locket förgylld, driven och ciselerad platta med Jesu uppståndelse, stämplad Moskva 1842. Höjd 19 cm, vikt 1 257 g.