797
193122

A SWEDISH SILVER TEA-POT, Makers mark of Jonas Berg, Stockholm 1756.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Oval, på oval fot, livet med dekor av svängda knäckar. Fällbart lock med krönande blomma. Svängd pip och trähandtag. Undertill ägarvapen. Höjd 12 cm.

Livet och handtaget med lagning.

Alkuperä - Provenienssi

Friherrliga ätten Rålambs stämplade vapen.