Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
799
188837

A SWEDISH SILVER DUBBLE SPOUTED TEA-POT, Makers mark of Anders Schotte, Uddevalla 1779.

Lähtöhinta
200 000 - 225 000 SEK
19 000 - 21 300 EUR
21 700 - 24 400 USD
Vasarahinta
200 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Bukig, på oval fot, livet och det välvda locket med driven och ciselerad dekor av blommor och blad. Lockknopp i form av en blomma på kvist, runt mynningen fascesstav. Fällbar hänkel med trägrepp. På fotkanten graverade initialer "J H P A E B", i botten inskription "Olga Camitz 18 24/12 87", graverad lodangivelse 50 3/4 lod. Höjd exkl. hänkel 19 cm, vikt 682 g.

Alkuperä - Provenienssi

På 1930-40-talet ägdes kannan av ryttmästare Åke Pauli, Stockholm.

Kirjallisuus

Svenskt Silversmide 1520-1850, del II, sidan 190, plansch 428.

Muut tiedot

Ett fåtal tekannor med två pipar är kända. Den äldsta är tillverkad i Stockholm år 1747. De övriga kända dubbelpipiga tekannorna är tillverkade i Göteborg och Uddevalla under 1760-70-talet.