818
170239

A PAIR OF SWEDISH SILVER SUGAR-BOWLS AND COVERS, Makers mark of Per Zethelius, Stockholm 1797.

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Vasarahinta
38 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Ovala, urnformade, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter. Runt livet pålagd, förgylld dekor av rektangulära plattor med landskapsmotiv omgivna av akantusslingor. Toppigt, kannelerat lock med kotteknopp. Uppsvängda räfflade hänklar. Stämplar även på locken. Undertill graverade initialer och lodangivelse 49 1/2 och 49 1/8. Höjd 26 cm, vikt 1 303 g (tillsammans). (2)

Ett par ströskedar medföljer, 1903.

Kirjallisuus

Jämför: Svenskt Silversmide, del III, plansch 156, 157 samt sid. 63. Liknande sockerskål i Röhsska Museet, Göteborg.

Muut tiedot

Dekoren med förgyllda rektangulära plattor, omgivna av akantusslingor är inspirerad av Robert Joseph Auguste, mästare till den Creutzska servisen, Paris 1775. Gustaf Filip Creutz servis finns i dag på Stockholms slott.