831
178775

A PAIR OF SWEDISH SILVER CHAMBER CANDLESTICKS, Makers mark of Adolf Zethelius, Stockholm 1832.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Vasarahinta
19 000 SEK

Rund fot med godroner. Tumgrepp med snäcka. Stämplat ägarvapen för Prins August (hertig August av Dalarna). Höjd 9,5 cm. (2).

Ljussläckare saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Prins August av Sverige och Norge (hertig August av Dalarna) (1831-1873).