834
157311

A PAIR OF SWEDISH PARCEL-GILT SALTS, Makers mark of Pehr Zethelius, Stockholm 1795.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 440 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
17 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgyllda. Båtformade på rektangulär fot, med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda, antikiserande medaljonger. Uppsvängda, pärlstavsornerade hänklar. Längd 11 cm. Stämplade ägarmonogram. (2)