843
180316

A SWEDISH PARCEL-GILT BEAKER, Makers mark of Lorens Stabeus, Stockholm 1777.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Vasarahinta
6 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgylld. Trumpetformad med utsvängd nederdel. Tre gjutna tassfötter med ansiktsmaskaroner. Senare importstämplar. Runt livet räfflade band, det övre med ringhängen. Höjd 12 cm.