16
230807

Bertil Damm

(Ruotsi, 1887-1942)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 870 - 3 340 EUR
3 250 - 3 800 USD
Vasarahinta
21 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Bertil Damm
(Ruotsi, 1887-1942)

"Bröderna" (The Brothers)

Signed med monogram and dated 1921. Gouache 63 x 48 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Dentist Ruth Öhrling, Stockholm.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning", November 1943, cat no 64.
Riksförbundet för bildande konst, exhibition no 33.

Kirjallisuus

Svenskt konstnärslexikon, part II, 1953, reproduced on page 34.

Muut tiedot

Bertil Damm föds på Stynsbergs gård i Uppsala län och väljer att studera i Stockholm. Hans konst genomgår flera faser innan han finner sin stil med bilduppbyggnader, som var prismatiska och fläckartade, som hos Cézanne. Redan i sina ungdomsarbeten visar Bertil Damm sig vara en betydande porträttmålare, med en förmåga att individualisera karaktärer. Han vistas i Spanien 1916-1919 och i Italien vid 20-talets början. Bertil Damm var en sommarmålare par préférence och hans palett utstrålar solvärma färger. På 1920-talet tillhör Damm konstnärsgruppen Optimisterna, en svensk konstnärsgrupp med tidiga modernister. Han utnämns till professor vid Konstakademien kort före sin död 1942.