Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
741
203267

A Burgun & Schverer Art Nouveau enamelled cameo glass vase, Meisenthal circa 1901.

Lähtöhinta
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Engraved signature VERRERIE D'ART DE LORRAINE B S & Co déposé. Height 26 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Reportedly executed by the glassblower Hilarius (Hilaire) Kiffer and was given to his son Alfred Joseph Kiffer as a gift in 1901, thence by descent.

Kirjallisuus

Musée du Verre et du Cristal, Meisenthal 2007, "Désiré Christian et son Atelier", compare vase, no 71 (not signed), p 131, "Vase aux fleurs des champs", attributed to Armand and Désiré Christian.

Helga Hilschenz, 'Das Glas des Jugendstils', Prestel Verlag, München 1973, p 82ff, compare catalogue no 14, p 84.