Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
891
228740

CURTAIN. HV-teknik (flat weave). 288 x 101,5 cm. Designed by Carin Wästberg.

Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Vasarahinta
4 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Embroided Svenska Handarbetets Vänner's signature under crowns. Polychrome mythological old Norse motive with art noveau design.

Partly worn, dirty, stains, minor damages.

Alkuperä - Provenienssi

This curtain has been inherited in the artists family.

Muut tiedot

Om HV-teknik: i Ulla Cyrus-Zetterströms bok "handbok i vävning": "HV-tekniken mfl kan sägas vara förenklingar eftersom mönstret endast plockas in på vissa ställen och inslaget för övrigt skyttlas in. Även om inplocken görs över hela ytan förenklas tekniken och alla snärjningar blir överflödiga då de olika ytorna hänger ihop genom inslaget".