443
232445

Öyvind Fahlström

(Ruotsi, 1928-1976)
Lähtöhinta
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Öyvind Fahlström
(Ruotsi, 1928-1976)

"Herostat"

Signed Öyvind Fahlström and dated 25/60 Executed in 1960. Mixed media on paper laid down on canvas 65 x 50 cm. The painting has also been called "Archimboldo".

Täydennyslista

Correct title: "Herostat"

Näyttelyt

Mjellby konstmuseum, Halmstad, "Med världen som spelplan", 3 June - 25 September 2007.

Kirjallisuus

Mjellby konstmuseum/Halmstadsgruppens museum, 2007, "Öyvind Fahlström - med världen som spelplan”, reproduced page 33.

Muut tiedot

Öyvind Fahlström föds i Brasilien 1928 och växer upp tillsammans med sina svenska och norska föräldrar i Sao Paulo och Rio de Janeiro. När andra världskriget bryter ut reser Fahlström till Sverige där han senare blir svensk medborgare 1947. Vid decennieskiftet börjar han studera konsthistoria och arkeologi på Stockholms universitet och det är under 1950-talet som Fahlströms konstnärsbana börjar ta form. Fahlströms konstnärskap kände inga begränsningar och han vägrade bli instängd i ett fack. Han kallas ofta för en gränsöverskridande multikonstnär, då han skrev dikter och artiklar, gjorde performance och happenings samt filmer och radioföreläsningar. Fahlströms internationella genombrott kom på Venedigbiennalen 1966. Sedan dess har han fascinerat en konstvärld långt utanför Sveriges gränser, i internationella sammanhang anses han vara 1900-talets mest betydelsefulla svenske konstnär. Under 1960-talet reser Öyvind Fahlström till New York på stipendium. Där möter han popkonsten, en konstriktning som identifierar ett nytt samhälle, med dess säregna blandning av realism och fiktion, dikt och verklighet. Fahlström influeras starkt av sin vistelse i USA. I New York kommer han i kontakt med konstnärer som Jasper Johns och Robert Rauschenberg, men även med Andy Warhol och Roy Lichtenstein.

I målningen ”Archimboldo” från 1961 har Fahlström inspirerats av den italienska renässansmålaren Giuseppe Archimboldo och dennes verk med utgångspunkt i de fyra elementen; jord, vatten, luft och eld. Koloriten är gnistrande i varma och kalla röda toner. Färgerna har lagts på i flera lager och handens rörelser har ömsom varit kraftiga och snabba men även försiktiga och noggranna. Eld som motiv i konsten kan symbolisera passion, energi, uppror och styrka – allt detta avspeglas i Fahlströms ”Archimboldo” och dess dramatiska uttryck. Fahlström som influerades av det samtida politiska klimatet i USA agerade även politisk - och samhällskritisk aktör i Sverige. Man kan tänka sig att det är med eldens glödande färger som Fahlström vill utrycka de politiska och samhälleliga uppror som påverkade 60-talets konstvärld.