1211
232471

A gold pocket watch by Gustav Adolph Adamson, Paris, late 18th century.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Vasarahinta
22 000 SEK

18k gold. Cylinder movement and dump repeater. Diam. 39 mm.

Urtavla med nagg och sprickor.

Täydennyslista

Cylinder movement and dump repeater.

Alkuperä - Provenienssi

Christina Charlotta von Stedingk (född von Schwerin) 1721-89. Därefter fältmarskalk Curt von Stedingk.

Muut tiedot

Gustav Adolph Adamson (född 1746), son till Gottfried Adamson d.ä., urmakare i Karlskrona. Gustav Adolph var lärling i Stockholm 1765, etablerade sig i Paris 1773, utsågs till fransk hovurmakare 1791. Han var fortfarande bosatt i Paris 1813.