Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
1211
232471

A gold pocket watch by Gustav Adolph Adamson, Paris, late 18th century.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Vasarahinta
22 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

18k gold. Cylinder movement and dump repeater. Diam. 39 mm.

Urtavla med nagg och sprickor.

Täydennyslista

Cylinder movement and dump repeater.

Alkuperä - Provenienssi

Christina Charlotta von Stedingk (född von Schwerin) 1721-89. Därefter fältmarskalk Curt von Stedingk.

Muut tiedot

Gustav Adolph Adamson (född 1746), son till Gottfried Adamson d.ä., urmakare i Karlskrona. Gustav Adolph var lärling i Stockholm 1765, etablerade sig i Paris 1773, utsågs till fransk hovurmakare 1791. Han var fortfarande bosatt i Paris 1813.