316
230740

Lorens Pasch d y

(Ruotsi, 1733-1805)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Vasarahinta
125 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Lorens Pasch d y
(Ruotsi, 1733-1805)

Portrait of a woman knitting

Signed Pasch pinx and dated 1784. Canvas, oval 81 x 67 cm. Gilded and bronzed frame.

Täydennyslista

Porträttet föreställer Eva Katarina Swedenstierna (1759-1836) gift med överläkaren och assessorn Henrik Gahn.
En mindre odaterad replik av målningen finns upptagen i förteckningen över konstnären, Sixten Strömbom, "Porträttmålaren Lorens Pasch dy, Hans liv och konst", 1915, kat nr 123. (SPA 1923:1106). Auktionens porträtt finns också registrerat på porträttarkivet.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Ingeborg Ulffs samlingar, Stockholm.