Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
337
236412

Gustaf Lundberg

(Ruotsi, 1695-1786)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Vasarahinta
54 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Gustaf Lundberg
(Ruotsi, 1695-1786)

Baroness Ulrica Fredrika Cedercreutz (1730-1784)

Pastel 67 x 51 cm. Contemporary richly cut and gilded frame.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i af Ugglas samlingar på Yxtaholm, Södermanland, därefter i arv.

Kirjallisuus

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", "Södermanland", 1908, r Yxtaholm, reproduced page 391. (med placering i salongen på övre plan)

Muut tiedot

Baroness Ulrika Fredrika Cedercreutz was married to count Mattias von Hermansson in his second marriage.