Tilaa uutiskirjeemme

337
236412
Gustaf Lundberg
(1695-1786)
Gustaf lundberg, baroness ulrica fredrika cedercreutz (1730-1784).

Baroness Ulrica Fredrika Cedercreutz (1730-1784)

Pastel 67 x 51 cm. Contemporary richly cut and gilded frame.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

60 000 - 80 000 SEK

6 494 - 8 658 EUR

Vasarahinta:
54 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i af Ugglas samlingar på Yxtaholm, Södermanland, därefter i arv.

Kirjallisuus

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", "Södermanland", 1908, r Yxtaholm, reproduced page 391. (med placering i salongen på övre plan)

Lisätietoja

Baroness Ulrika Fredrika Cedercreutz was married to count Mattias von Hermansson in his second marriage.

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0) 739 400 801