343
241079

Carl Johan Fahlcrantz

(Ruotsi, 1774-1861)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Vasarahinta
20 000 SEK
Carl Johan Fahlcrantz
(Ruotsi, 1774-1861)

Sogne fjord

Signed C Fahlcratz and dated 1828. Canvas 60 x 97 cm. Contemporary gilded and bronzed frame.

Alkuperä - Provenienssi

.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, 1829, cat no 39.

Kirjallisuus

Emil Hultmark, "Kungl Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, compare with no 39, page 88.

Muut tiedot

Enligt U Frost, "Till Norrige! En Voyage pittoresque år 1827", 1997, alluderar staffaget i båten till Fahlcrantz och hans resesällskap bröderna Anckarsvärd. Frost anser att Fahlcrantz på så vis betonar att det rör sig om moderna resenärer som besöker en historisk plats.
Målningen är den största av tre kända versioner av detta motiv: Eskilstuna Museum 35 x 50,5 cm. och tidigare Emil Hultmarks samling, 29 x 42 cm. daterad 1830 (B Olson, "Emil Hultmark (1872-1944), konsthistoriker, samlare och mecenat" i Konsthistoriks tidskrift, LVII, häfte 3-5, 1988, sid 88.)