Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
346A
236389

Carl Johan Fahlcrantz

(Ruotsi, 1774-1861)
Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
19 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Ruotsi, 1774-1861)

View from Andrarums church

Signed C. Fahlcrantz and dated 1836. Canvas 27.5 x 37.5 cm. Contemporary gilded frame.

Muut tiedot

Kyrkan, belägen i byn Andrarrum på Österlen i Skåne, härstammar från 1100-talet och har takmålningar från 1400-talet av den sk Everlövsmästaren. På 1630-talet grundades Andarums alunbruk, vilket 1725 inköptes av Christine Piper, hustru till Carl Piper, Karl XII:s utrikesminister, på sin tid Sveriges rikaste kvinna, vilken på 1700-talet lät uppföra Christinehofs slott utanför byn. Vid 1700-talets mitt var bruket Skånes största industri. Det lades ner 1912. Altaruppsatsen och predikstolen, bägge av den kände barcockmästaren John Jerling, samt kyrkklockan, donerades till kyrkan av Christine Piper på 1740-talet.