411
230021

Fransk konstnär 1700-tal

Lähtöhinta
110 000 - 120 000 SEK
10 700 - 11 600 EUR
12 200 - 13 300 USD
Vasarahinta
215 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Fransk konstnär 1700-tal

Nymph and faun

Relined canvas 99 x 137 cm. Contemporary gilded and bronzed frame.

Täydennyslista

Utropet skall vara 110-120.000 kr.

Målningen har med största säkerhet tillkommit till C A Tamms samlingar efter Österby samlingens skingrande.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Pehr Adolf Tamms samlingar på Österby Bruk, Uppland.
Bukowski Auktioner AB, auktion 324, 8-9 okt 1941, kat nr 82. Ur Framlidne godsägaren C A Tamms samlingar. Återköpt av Agnes Tamm, därefter i arv.

Muut tiedot

The painting has been sold as a work by teh Frence artist Lénor Mérimée (1757-1836)