640
217980

A Gustavian late 18th century wall clock by N. Berg.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Vasarahinta
14 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Carved gilt wood. Height 101, length 54 cm.

Décor damages and repairs.

Täydennyslista

Part of decor missing.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt familjetradition Tullgarns Slott. Gåva av greve Bonde på Hörningsholm till kyrkoherden på Mörkö, Anders Åhlund, då han på 1850-talet flyttade till Stenkvista, där han blev prost. Anders Åhlund hade tidigare varit informator åt greve Bonde.