284
255577

Ann-Sofi Sidén

(Ruotsi, Syntymävuosi 1962)
Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ann-Sofi Sidén
(Ruotsi, Syntymävuosi 1962)

"Eva Blushing (Warte Mal)", 2001

C-print, 77 x 55.5 cm. Edition 3.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Barbara Thumm, Berlin.

Muut tiedot

Ann-Sofi Sidén kan utan omsvep sägas vara Sveriges internationellt mest betydelsefulla och banbrytande konstnär. Hennes utställningar visas över hela världen och hon finns representerad i de mest prestigefyllda samlingarna. "Eva Blushing" är ett utsnitt, en stillbild, från ett av hennes absolut mest gripande och omtalade verk, "Warte Mal!", en videoinstallation bestående av en film visad i 13 parallella kanaler. "Warte Mal!" är ett konstnärligt och journalistiskt arbete som saknar motstycke och det kalejdoskopiska verket har visats delvis, och i sin helhet, i ett otal länder.

Vänta en liten stund! Så lyder uppmaningen i titeln. Vänta lite! säger kvinnorna till förbipasserande lastbilschaufförer i ingenmanslandet vid tjeckiska gränsen. Sidén filmade, intervjuade och levde med en grupp prostituerade kvinnor som i kölvattnet efter murens fall förtjänade sitt levebröd genom att sälja sexuella tjänster till ensamma förbipasserande resenärer. Som betraktare leds man in i en värld som inte låter sig beskrivas via traditionella reportage. Här finns en öppenhjärtlighet och en intimitet fjärran från en distanserad indignationsretorik. Det är smutsigt, hjärtslitande, kärleksfullt och mycket respektfullt. Denna bild är ett porträtt av Eva, en av de kvinnor Sidén kom närmare än andra. Eva visar här en känsla - hon skäms och rodnar. Trots att bilden är från nutid har den ändå märkligt starka referenser till biblisk ikonografi. Hon är som en modern Maria Magdalena. Skammen, den hon döljer genom att rodna och hålla handen framför ansiktet, den delar vi alla.

Ann-Sofie Sidén har genom sitt konstnärskap hungrigt grävt sig igenom människans mörkaste vrår och hon kan närmast liknas vid en besatt vetenskapsman och arbetar inte heller olikt en sådan. Alla material, tillvägagångssätt och processer är tillåtna. Hennes verk är alltid resultatet av lång och trägen forskning, som sedan presenteras i sällsamma och mycket egna “skulpturer”. Såhär skrev den brittiska konsttidskriften Frieze om en av hennes utställningar:

"What Google won’t tell you about is Sidén’s nagging insistence on getting beneath the skin of subjects that society would prefer to leave alone. These include some of the great modern themes – surveillance, insanity, obsession, control, vulnerability and violence – and in this retrospective they are laid out one after another."