248
267597

Joseph Magnus Stäck

(Ruotsi, 1812-1868)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Vasarahinta
32 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Ruotsi, 1812-1868)

Forest landscape with woman collecting wood

Signed J. Stäck and dated 1857. Signature on verso "Säfstaholm". Canvas 87 x 72.5 cm. Contemporary gilded frame.

Alkuperä - Provenienssi

Sold by the artist in 1857 to the Art Society in Stockholm for 300 Rdr:
Won the same year the Reverend JC Haag (1797-1867), Linkoping
Banker Carl Gustaf Cervin (1815-1899);
his sale, Bukowski's, Stockholm, 26 February 1876, no.
Thereafter in N. O. Valentine, Stockholm, private collection.

Näyttelyt

Stockholm, Konstföreningen, (Art Sociaty) Prins Gustafs Palace, December 1857, no. 46

Kirjallisuus

Förteckning öfver de Konstarbeten som bortlottades i Konstföreningen den 22 December 1857, 1857, nr. 46 ´Skogspartie. Tafla i olja af Hr. Stäck. Tillhör kyrkoherden J. C. Haag´
G. Serner, Joseph Magnus Stäck 1812-1868, 1934, ss. 87-88, avb.. nr. 39, 123, 153, nr. 375

Muut tiedot

Stäck var under senare delen av sitt liv en av Sveriges mest populära konstnärer (Svenskt konstnärslexikon, vol V, 1967, sid 306). Stäck tillhörde den intima kretsen kring Karl XV, vars konst starkt påverkats av Stäcks. Stäck anses vara den som införde landskap med sträva gran- och talldungar i svensk konst, en motivkrets vilket först på 1860-talet kom att bli ett vanligt motiv bland dåtidens svenska konstnärer. Stäcks landskapssyn var av det mer intimare slaget. På detta vis skiljer sig hans måleri från sin samtids, vars naturuppfattning fortfarande var präglad av romantiken, tex Marcus Larsson.
STäck erkände Larssons stora begåvning, men var kritisk mot hans förvrängda uppfattning av naturen. I sina egna verk undvek Stäck all dramatisk effekt.
Målningens monumentala komposition och stilistiska utförnade jkan jämföras med Stäcks målning "Landskap från Dalarna" från 1853 (Nationalmuseum). Inskriptionen på målningens baksida "Säfstaholm", refererar möjligtvis till platsen , varifrån motivet hämtats.